Prepadla Vás z ničoho nič chuť na sladké? …alebo slané, či kyslé? Stáva sa to každému a aj napriek zásadám zdravého životného štýlu týmto chutiam prepadávame všetci.
Naslúchajte svojim chutiam
Ľudský organizmus sa nám všetkými možnými spôsobmi snaží dať najavo, že mu niečo chýba.
Chuť na sladké
Ak nie ste práve maškrtný typ človeka a na cukre nevznikla istá závislosť Váš organizmus Vám len dáva najavo, že potrebuje energiu. Je vyčerpané, unavené a potrebuje rýchlo doplniť energiu aby mohlo fungovať ďalej.
Ak siahnete po jednoduchých cukroch telo ich hneď premení na energiu.
Ak siahnete po zložených cukroch, telo ich rozloží. Časť z nich minie na energiu a časť odloží do zásoby. Ak bude mať z čoho čerpať energiu v budúcnosti, chuť na sladké Vás už neprepadne.
Chuť na sladké môže znamenať aj nedostatok chrómu v tele. Chróm pomáha vylučovať inzulín.
Dostatok chrómu nájdete v brokolici a hroznovej šťave.
Chuť na slané
Soľ obsahuje sodík a chlór. Oba prvky sú pre organizmus dôležité. Denný prísun týchto prvkov je bežne pokrytý v strave, vode, minerálnych vodách a pod. Ale aj tak nás občas chuť na niečo slané prepadne. Za jej vznikom môže byť viac príčin.
Málo sodíka v krvi – telo sa ho snaží doplniť hlavne keď sme dehydratovaní – po cvičení, alebo chorobe. Touto chuťou sa telo snaží dostať z organizmu aj tú poslednú kvapku vody, ktorá v ňom je.
Postačí dodržiavať pitný režim.
Vedecké štúdie dokázali, že za chuťou na slané môže byť aj málo minerálov v našom organizme. Hlavne vápnika. Sodík zo soli dokáže dočasne zvýšiť vápnik v krvi – takto vyšle signál do mozgu, že vápniku je dostatok. Bohužiaľ, je to len dočasné a chuť na slané nás prepadne po chvíľke znova. Okrem vápnika Vám môže chýbať aj železo, alebo draslík.
Pridajte do jedálničku brokolicu a špenát. Nahraďte obyčajnú soľ morskou soľou.
Rovnako môže ísť aj o infekciu, alebo zápal vo Vašom tele, prípadne o urologické problémy.