Čo je to vlastne úzkosť?
Úzkosť je veľmi nepríjemný emocionálny stav, ktorý neprajem zažiť nikomu. Avšak skutočnosť je taká, že stav úzkosti už do istej miery zažil každý z nás. Sprevádza ju viacero príznakov, a to psychických ale aj fyzických. Hlavným faktorom je strach – rôznorodý strach. Napríklad sa vyhýbate miestam, kde ste sa necítili dobre a máte strach, že by sa situácia mohla zasa opakovať.
Bojíte sa ísť napríklad do reštaurácie, v ktorej ste ešte neboli, pretože je to pre Vás nové prostredie a máte z neho strach. Prejavuje sa u Vás sociálna fóbia, čo je vyhýbanie sa ľuďom a hlavne Vás vystupovanie pred väčším množstvom ľudí priam desí. Toto ale aj iné sa zaraďuje medzi spúšťače úzkosti. Keď sa už objaví a presiahne zdravú mieru, je neprehliadnuteľná aj fyzicky. A to silným búšením srdca, návalmi tepla, ťažším dýchaním, potením či bolesťou na hrudi.
Ako úzkosti predísť alebo sa jej zbaviť?
Dôležité je prísť na koreň problému a to tak, že si veľmi dôkladne premyslíte, kedy u Vás záchvat úzkosti prichádza. Ak izolujete tento moment, dostanete príčinu. Vtedy je potrebné sa strachu postaviť čelom a svoje pocity nepotlačovať. Takisto upravte jedálniček – jedzte pravidelne a doprajte si veľa vitamínov. Odporúča sa piť bylinkové čaje, ako napríklad medovkový, zelený alebo mätový. Základom je zaradiť do svojho denného harmonogramu šport.
Ono to nie je vždy ľahké, keď toho má človek veľa, no odmenou za pravidelný pohyb je fyzické aj duševné zdravie. Keď to navyše skĺbite s prírodou, pomôžete si dvojnásobne. Myslite viac na seba a svoje potreby a vždy, keď je to možné si doprajte teplý kúpeľ alebo zájdite do saunového sveta. Teplo totiž pomáha telu aj mysli. V neposlednom rade, sa skúste vyhýbať stresu a stresovým situáciám. Stres je v prípadoch úzkosti prítomný vždy a človeku neprináša nič zdraviu prospešné.